Darcovstvo má mnoho podôb

Finančné dary

Darovanie finančných prostriedkov je jedným z najbežnejších spôsob darovávania. Darca darováva vlastné finančné prostriedky, darováva slobodne. Dar si darca podľa súčasnej legislatívy nemôže odpočítať z daní a ani inak na ňom profitovať.

Ako na to

Nefinančné dary

Okrem finančnej podpory darca môže poskytnúť pomôcť nefinančnou podporou, t.j. darovaním služby, alebo darovaním materiálnych darov či majetku.

Ako na to

 

Dobrovoľnícka práca

Darca si môže priamo vybrať zo širokého portfólia zaujímavých aktivít/projektov, ktoré realizujú mimovládne organizácie. Ak darcu osloví konkrétna aktivita, môže sa priamo spojiť s organizáciou, ktorá ju realizuje a dohodne sa ako môže pomôcť.

Ako na to

Vytvorenie vlastného nadačného fondu

V nadácii si môže darca na akéhokoľvek verejne prospešného účelu založiť vlastný nadačný fond. Tento fond funguje ako vlastná „privátna nadácia“, do ktorej si darca šetrí finančné prostriedky.

Ako na to

 

Poukázanie 2% z dane z príjmu

Asignácia 2 percent z dane nie je darom, občanovi len umožňuje rozhodnúť sa, komu ich poukáže. Ide teda o nepriamu podporu štátu mimovládnych organizácií. 2% je možné poukázať len registrovaným prijímateľom.

Ako na to

Spísanie závetu

Táto forma darovania je na Slovensku zatiaľ zriedkavá. V závete môže darca uviesť percentuálny alebo peňažný podiel z majetku, ktorý plánuje darovať.

Ako na to

 

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: