Novinky a aktuality

Ľudia na Slovensku najviac podporujú ochranu zdravia

V čase, keď mnohí uvažujú komu venujú dve percentá zo svojich zaplatených daní, zisťovala nezisková organizácia 4people, ktorá prevádzkuje darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk, či ľudia na Slovensku pociťujú potrebu podporovať ľudí v núdzi a charitatívne projekty. Z exkluzívneho reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra PRIESKUMY, s.r.o. vyplynulo, že 47,7 percenta opýtaných vlani podporilo finančným darom nejakú organizáciu, občianske združenie, nadáciu, komunitu alebo jednotlivca.

Anketári sa pýtali aj na to, aké projekty ľudia najčastejšie podporili okrem dvoch percent z dane. 40,9 percenta opýtaných dalo peniaze na projekty ochrany a podpory zdravia. Na druhom mieste (34,7 %) sa ocitli projekty sociálnej pomoci a pomoci ľuďom v núdzi. 31,6 percenta respondentov podporilo niektorú cirkev alebo náboženské spoločenstvo. So značným odstupom nasledujú voľnočasové a športové aktivity (11,8 %), ochrana životného prostredia (8,1 %), kultúra a umenie (7,4 %), vzdelávanie (6,8 %) či ochrana ľudských práv a menšín (2,1 %). Opýtaní si mohli zvoliť z viacerých možností.

Za najdôveryhodnejšie spôsoby darovania pritom opýtaní označili kúpu výrobku či služby (38, 3 %), zaslanie SMS (31,4 %) alebo vhodenie hotovosti do pokladničky (28,9 %). Tradičným spôsobom, ako zadaniu prevodného príkazu v banke či zaslaniu daru poštovou poukážkou, dôveruje zhruba pätina opýtaných. Elektronické bankovníctvo oslovilo 14,8 percenta a darcovské portály 7,4 percenta respondentov.

Reprezentatívny prieskum verejnej mienky realizovala spoločnosť Prieskumy, s. r. o. na vzorke 1024 respondentov technikou štandardizovaných rozhovorov anketárov s respondentmi počas posledného januárového týždňa.
                                                                                                                                      info 4people, n. o.

Pre porovnanie, v U.S. vedie darcovský rebríček príspevok do pokladničky (52%). Online darcovstvo prostredníctvom webstránky využíva 31% ľudí. Viac na

Pridané: 20.02.2012
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: