Novinky a aktuality

Nebojíme sa!

Vážený pán podpredseda vlády,
obraciame sa na Vás, ako na najvyššieho štátneho úradníka, ktorý má vo svojej pôsobnosti:
- Sekciu ľudských práv a menšín, ktorá sa zaoberá problematikou ľudských práv, národnostných menšín a etnických skupín ako aj otázkami spolupráce s mimovládnymi neziskovými organizáciami.
- Radu vlády Slovenskej republiky pre mimovládne neziskové organizácie, ktorá je koordinačným a poradným orgánom vlády Slovenskej republiky pre podporu činnosti mimovládnych neziskových organizácií.

Obraciame sa na Vás ako na najvyššieho štátneho úradníka, ktorý bol zastupujúcim ministrom životného prostredia.

Obraciame sa na Vás ako na človeka, vedca, odborníka, ktorému je vlastné bádanie, zisťovanie, hľadanie pravdy, jej potvrdzovanie, ale aj jej dôsledné presadzovanie.

A napokon sa na Vás obraciame aj ako na podpredsedu politickej strany s viac ako 40 - percentnou podporou obyvateľov Slovenskej republiky, pevne veriac, že spolu túžime po občianskej slobode rovnako ako po adekvátnom zamestnaní, sociálnom zabezpečení, či kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

Sme veľmi, veľmi znepokojení, ako pre túto chvíľu končí náš pokus o zapojenie sa do odbornej diskusie o budúcnosti najstaršieho prírodného národného parku a divočiny v ňom.

Sme rovnako ako mnohí odborníci, vedci a politici presvedčení o tom, že návrh Zonácie TANAPu z dielne Ministerstva životného prostredia SR je zlý. Vyjadrili sme to v hromadnej „Hromadnej pripomienke“ k tomuto návrhu, v pokuse o rozporové konanie k nej, v množstve petícií a vyhlásení. V predchádzajúcich dňoch sme na naše stanoviská upozorňovali pokojnou „stanovačkou“ na jednom z hlavných námestí nášho hlavného mesta.

Naše argumenty sú odborné, postoje občianske a metódy ich presadzovania striktne pokojné. Tak to má byť. Tak to aj bolo do chvíle, keď sa tí, ktorým aktívni občania prekážajú uchýlili k praktikám zločineckých skupín. K ohováraniu, k posielaniu výhražných listov, ku kladeniu zabitých hlodavcov na kapoty áut, k podpaľovaniu obydlí aktivistov.

Vážený pán podpredseda vlády, Vy viete, že metódu zastrašovania nepoužili oponenti aktívnych občanov v poslednom období prvýkrát. Po kauze okolo novej uhoľnej elektrárne v Trebišove, pri ktorej svoju smutnú úlohu zohralo ministerstvo životného prostredia, nie sme ochotní uveriť v iskru z komína či padajúcu hviezdu na strechu aktivistu Baláža. Sme presvedčení, že ide o pokus zastrašiť Erika a Braňa. Sme presvedčení, že ide o pokus zastrašiť vedcov podpísaných pod výzvy k zastaveniu deštrukcie vzácnych prírodných území. Sme presvedčení, že ide o zastrašenie nás, tisícov občanov podpísaných pod rôzne petície vyzývajúce k odbornému riešeniu problémov Tatranského národného parku a divočiny v ňom. Sme však tiež presvedčení, že ide o zastrašovanie všetkých slušných, vlastnú slobodu si vážiacich občanov a občianok Slovenskej republiky.

Vážený pán podpredseda vlády, žiaľ, žijeme v čase, v ktorom sa najvyšší predstavitelia štátu nerozpakujú a v médiách cieľavedome vytvárajú o občianskych aktivistoch negatívny obraz. Podľa ich slov sú občianski aktivisti zavrhnutiahodné, svoje, alebo niekým zaplatené záujmy obhajujúce, spoločnosti škodiace, nikomu sa nezodpovedajúce indivíduá.

Pod takýmto tlakom vedeným z „oficiálnych“ miest si vieme predstaviť aj skratové konanie jednotlivcov a aj to, že niekto bude považovať za správne svoje názory podporiť aj inak ako argumentmi. Aj pre túto skutočnosť, nemôžeme požiar domu Balážovcov vnímať iba ako náhodu, ako obyčajný trestný čin.

Žiadame Vás preto, aby ste sa osobne zasadili o dôsledné vyšetrenie zapáleného domu Braňa Baláža. Žiadame Vás tiež, aby ste sa zasadili o dôsledné informovanie verejnosti o priebehu a výsledku vyšetrovania tohto trestného činu.

Po sobotňajšej noci, ako aj po posledných vyjadreniach zástupcov MŽP na adresu občianskych aktivistov nedôverujeme tomuto ministerstvu ako partnerovi pre občiansku diskusiu. Preto by sme boli veľmi radi, keby ste diskusiu o návrhu Zonácie TANAPu prevzali, ako diskusiu čisto odbornú a občiansku, do svojej pôsobnosti.

Dúfame (aj keď dnes tomu neveríme), že naše podozrenie zo zastrašovania občianskych aktivistov - environmentalistov na Slovensku je neoprávnené.

Marcel Zajac – Centrum pre filantropiu, Juraj Rizman – Greenpeace Slovensko, Grigorij Mesežnikov - Inštitút pre verejné otázky, Jaroslav Pavlovič, Mgr. Rudolf Pado - Občianske združenie Tatry, Zuzana Aimaq-Fialová, Eva Kováčechová - Via Iuris - Centrum pre práva občana, Ing. K. Kalisky, bývalý lesník Správy TANAP, Pavol Polák, Ing. Paulína Urdová, Ing. Štefan Szabó, PhD – O. z. Sosna, Ján Dobšovič - Klub stráže prírody, Marek Kurinec - Dubnická Environmentálna Skupina, Juraj Lukáč – Lesoochranárske zoskupenie VLK, Juraj Smatana - Klub Strážov, Ing. arch. Elena Pätoprstá - Nádej pre Sad Janka Kráľa, Richard Medal – Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, Daniel Lešinský – CEPTA, Magda Grambličková - PZ-CEPA, Boris Maderič, Ochrana dravcov na Slovensku, Peter Medveď, Nadácia Ekopolis, Lubica Trubíniová, Soňa Párnická, Matej Vagač – Iniciatíva Bratislava otvorene, Šarlota Pufflerová – Združenie občan demokracia a zodpovednosť, Milos Veverka Peter Zajac Lesanka Blažencová - Združenie Slatinka Martin Valentovič – Priatelia Zeme – SPZ Martin Ceľuch - Spoločnosť pre ochranu netopierov.
Pridané: 05.05.2010
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: