Novinky a aktuality

Neziskovky pripravili aplikáciu zjednodušujúcu spracovanie daňového priznania

BRATISLAVA, 25. februára 2014 – Podľa dostupných štatistík, menej ako 50% z fyzických osôb využíva možnosť asignovať 2% z dane.  Vďaka on- line aplikácií, ktorá umožní spracovanie daňového priznania z príjmu fyzických osôb a venovanie 2% z dane doslova za niekoľko minút sa toto číslo môže zvýšiť.

Centrum pre filantropiu, n.o. v spolupráci s firmou NeoTax, s.r.o. pripravili webovú aplikáciu, ktorá umožní fyzickým osobám, ktoré si podávajú daňové priznanie sami, jeho zjednodušené spracovanie. Aplikácia funguje na doméne www.danovepriznaniepomaha.sk zdarma, bez potreby inštalácie či registrácie a umožňuje úplnú anonymitu užívateľa.

Pri spracovaní daňového priznania je potrebné odpovedať na niekoľko otázok a vložiť základné sumy. Aplikácia sama vyhodnotí aký typ daňového priznania potrebujete.  Aplikácia poslúži tak živnostníkom, ako aj zamestnancom s viacerými príjmami, ktorí si podávajú daňové priznanie sami.

Spracovanie daňového priznania je bezplatné, daňovník si však musí vybrať jednu z desiatich renomovaných mimovládnych neziskových organizácii[i] a venovať jej 2% (resp. 3%[ii]) z dane. Údaje o asignácií sa potom automaticky vložia do tlačiteľného PDF formulára. V prípade, že si daňovník nezvolí žiadnu z ponúkaných organizácii, aplikácia mu sama pomôže jednu náhodne vyberať pričom je samozrejme možné tento výber neskôr zmeniť.

„Veríme, že táto bezplatná aplikácia, okrem extrémneho zjednodušenia spracovania daňového priznania, pomôže zvýšiť počet fyzických osôb, ktoré venujú 2% percentá z dane niektorej z neziskových organizácií. My sme sa aj ich výber snažili uľahčiť tak, že sme zvolili desať celoslovenských neziskoviek z rôzneho spektra činnosti, ktoré pravidelne zverejňujú výročné a finančné správy.“ povedal Igor Polakovič z Centra pre filantropiu, n.o., ktoré sa venuje rozvoju darcovstva.

Aplikáciu môžu daňovníci využiť na stránkach projektu www.danovepriznaniepomaha.sk, ako aj na webových stránkach viacerých organizácií. Popri desiatich vybraných MVO uvedených na doméne projektu, ju individuálne využíva približne 30 ďalších organizácií.


 

Centrum pre filantropiu, n.o. | www.cpf.sk

Poslaním Centra pre filantropiu je rozvoj darcovstva  a občianskej spoločnosti. Našou víziou je aktívne prispievať k rozvoju a kultivácii darcovstva na Slovensku. Svojimi aktivitami chceme dosiahnuť, aby sa darcovstvo stalo bežnou súčasťou života občanov aj firiem.

 


NeoTax, s.r.o. – tvorca aplikácie

Spoločnosť NeoTax, s.r.o. je nástupnickou spoločnosťou firmy ETS - European Tax Services, pôsobiacej na našom i zahraničnom trhu od roku 2000. Medzi hlavné aktivity firmy patrí poskytovanie užívateľsky jednoduchých, ale pritom komplexných daňových služieb.[i] Slovenský Červený kríž, Detský hospic Plamienok, Liga proti rakovine, Člověk v tísni Slovensko, Greenpeace, Nadácia pre deti Slovenska, Národný Trust, Amnesty International, SAVIO a Transparency International.

[ii] 3% zo zaplatenej dane je možné poukázať v prípade, ak daňovník v roku 2013 odpracoval dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získal o tom potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré dobrovoľnícky pracoval (viac v zákone č. 406/2011 Z.z. o dobrovoľníctve, §5 a §6 a v zákone o dani s príjmov č. 595/2003 Z.z., §50).

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridané: 26.02.2014
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: