Novinky a aktuality

Projekt ReŠtart Slovensko – online riešenia pre offline problémy spoločnosti

Projekt ReŠtart vznikol z nápadu americkej neziskovej organizácie TechSoup Global. V roku 2012 sa pilotne testoval aj v Európe, v Českej republike, Rumunsku a u nás. Za Slovensko prebralo organizáciu Centrum pre filantropiu a už do 1.ročníka sa zapojilo 37 súťažiacich. Sedem finalistov so svojimi projektami výrazne prispelo k riešeniu viacerých problémov v spoločnosti (napr.: www.otvorenesudy.sk, www.okospravodlivosti.sk, www.univalue.sk, www.parkujemakodebil.blogspot.sk ).

Druhý ročník ReŠtart Slovensko sa niesol v znamení rozšírenia záberu o témy rovnosti a tolerancie, ktoré vhodne doplnili projekty z oblasti problematiky efektívneho spravovania vecí verejných, otvorených dát či transparentnosti. Do súťaže sa prihlásilo 27 projektov a z nich porota vybrala 10 finalistov, ktorí mali možnosť získavať priamu podporu verejnosti prostredníctvom darov. Verejnosť však hlasovaním rozhodovala aj o víťazoch. V súťaži bolo celkovo podporených 7 projektov, udelených bolo 16 cien. Absolútnym víťazom 2. ročníka ReŠtartu Slovensko sa stal projekt VŽDY a VŠADE – Pomoc na dosah. Na druhom mieste skončil projekt NEMLČME! – Portál pre obete sexuálneho násilia. Tretie miesto v súťaži získala online videoknižnica, ktorá pomôže študentom pri výbere budúceho povolania, projekt čoRobím. Štvrté miesto patrilo projektu Mapa zločinu a piate obsadil project Demagóg do vrecka.

Súťaž bude aj tento rok prepojená s portálom Ľudiaľuďom a prihlasovanie nápadov prebehne na stránke restart.ludialudom.sk. „Tohtoročný Reštart odštartuje na prvom Kick off meetingu v Žiline 26. novembra a deň na to v Bratislave. Tam predstavíme samotnú súťaž, jej priebeh a pravidlá, prezentovať sa budú aj minuloroční finalisti, ktorí by mali hovoriť o svojich úspešných projektoch,“ hovorí projektový manažér súťaže Miro Lacko. Uzávierka prihlasovania projektov bude až 20.januára 2015, takže záujemcovia budú mať dostatok času na prípravu. „Tento rok sme sa rozhodli ReŠtart trochu pozmeniť a to nielen tým, že sa čas jeho realizácie posunul na zimné mesiace, ale v rámci projektu pripravujeme úplne novú platformu, ktorá bude slúžiť startupovým skupinám na prípravu svojich projektov online a následne budú mať možnosť získavať financie na svoje nápady prostredníctvom crowdfundingu. Úspešnosť takéhoto konceptu otestujeme práve počas ReŠtartu, finalistom poskytneme priestor na získanie darov od verejnosti, navyše tí, ktorí na svoju stranu prilákajú najviac darcov, získajú ocenenie v rámci súťaže ReŠtart“, upresňuje priebeh tretieho ročníka súťaže Miro Lacko.

Keďže cieľom súťaže je i prepojiť aktívnych ľudí, ktorí majú dobré nápady s tými, ktorí by ich dokázali v online prostredí zrealizovať, CpF hľadá aj dobrovoľníkov z IT, komunikačnej a marketingovej oblasti, ktorí by boli ochotní pomôcť tímom s programovaním a technickou realizáciou. Na prepájanie dobrovoľníkov s predkladateľmi projektov bude tento rok priamo slúžiť webová stránka restart.ludialudom.sk , kde budú projekty predložené.

Projekt ReŠtart Slovensko 2014 bol podporený sumou 31 500 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu ReŠtart Slovensko 2014 je Posilnenie aktívneho občianstva.

                         

 

                         

Pridané: 12.12.2014
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: