Novinky a aktuality

Projekt ReŠtart Slovensko – predĺženie šance pre protikorupčné projekty

Súťaž bola spustená 1.decembra minulého roku. Zapojiť sa môžu aktívni občania, študenti, mimovládne organizácie, neformálne skupiny, či startupisti, ktorí by radi rozbehli verejnoprospešný projekt v oblasti transparentnosti a efektívnosti spravovania vecí verejných, boja proti korupcii, podpory právneho štátu a otvorenosti spoločnosti v rôznych oblastiach. Úlohou súťažiacich je prihlásiť svoj nápad na platforme restart.ludialudom.sk, kde momentálne súťaž prebieha. Nájdete tam okrem prihlasovacieho formulára aj pravidlá súťaže, priebeh predošlých ročníkov, ale aj už prihlásené projekty, ktorým môžete vyjadriť podporu či napísať váš názor. Po uzávierke prihlasovania projektov príde na rad odborná porota, ktorá vyberie 8 najlepších. Tie postúpia do finále, v rámci ktorého finalisti absolvujú víkendový hackathon a prostredníctvom crowdfundingu budú bojovať o získanie čo najväčšieho počtu darcov za obmedzený čas. 3 projekty s najvyšším počtom darcov totiž získajú ďalšiu finančnú podporu na rozbeh a realizáciu svojho projektu.

Rozhodli sme sa uzávierku prihlasovania súťažných ideí posunúť o mesiac. Vytvárame novú crowdfundingovú platformu s názvom Start Lab, ktorá by mala byť plne funkčná začiatkom marca. Keďže chceme finalistom umožniť získavať darcov a dary už na novej platforme, uzávierku tak môžeme posunúť z 20.januára na 20.februára 2015 a s prehľadom tak všetko stihnúť.“ vysvetľuje manažér súťaže, Miro Lacko.

Pod pojmom „crowdfunding“ si možno predstaviť „verejnú zbierku“ príspevkov na konkrétny projekt, ktorý darcu zaujme. Projektový tím vytvorí kampaň, ktorou svoj nápad prezentuje, medializuje a získava podporovateľov. Kampaň je časovo obmedzená a obsahuje minimálnu sumu, ktorá je potrebná na úspešnú realizáciu daného projektu. Ak sa počas kampane podarí vyzbierať minimálna suma, projekt sa môže realizovať, ak nie, získané dary sa vracajú darcom. V skratke, vyberiete si projekt, ktorý sa vám páči a investujete doň.

Radi by sme na Slovensku rozbehli crowdfunding ako ďalšiu formu darcovstva, ktoré sa v zahraničí celkom dobre osvedčilo. ReŠtart nám poskytne priestor na otestovanie tohto spôsobu darovania a navyše podporíme ďalšie verejnoprospešné online projekty, ktoré budú iniciovať spoločenskú zmenu.“ dodáva Igor Polakovič, koordinátor súťaže.

Ak máte dobrý nápad, ako riešiť offline problémy v spoločnosti online prostriedkami, prihláste svoj projekt na restart.ludialudom.sk do 20.februára 2015.

 

Projekt ReŠtart Slovensko 2014 bol podporený sumou 31 500 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu ReŠtart Slovensko 2014 je Posilnenie aktívneho občianstva.

 

         

 

 

Pridané: 19.01.2015
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: