Novinky a aktuality

Slovensko má lepší a transparentnejší model asignácie

„Som rád, že sme podpísali  dohodu, ktorá bude znamenať pre tretí sektor a aj pre ministerstvo financií záruku a jasné pravidlá pri asignácii dane, a zároveň poskytne donorom, vláde aj verejnosti transparentné informácie o fungovaní tretieho sektora“ uviedol po podpise memoranda minister financií Peter Kažimír.

Odsúhlasený model asignácie 2 % dane z príjmu právnických osôb sa v najbližších rokoch nebude modifikovať a bude motivovať firmy nielen asignovať, ale aj darovať financie z vlastného zisku. Firma či iná právnická osoba, ktorá venuje dary vo výške aspoň 0,5 % jej dane z vlastného zisku, môže asignovať 2 % z daní. Pokiaľ nedaruje žiadne financie, môže asignovať 1 % z daní. “Toto nastavenie je z pohľadu tretieho sektor prijateľným riešením. Dôležitý je aj fakt, že memorandum zaisťuje stabilitu tohto modelu, ktorý by nemal v budúcich rokoch prechádzať neustálymi zmenami“, povedal predseda Komory neziskových organizácií Marcel Zajac.

Súčasťou memoranda je aj prísľub o vytvorení povinného, verejného registra neziskových organizácií, ktorý bude okrem administratívnych informácií obsahovať aj štruktúrované údaje o príjmoch a výdavkoch.  Bude sa pravidelne aktualizovať a citeľne zvýši transparentnosť mimovládneho sektora.

Konečný výsledok je dobrou správou  pre všetky verejnoprospešné organizácie na Slovensku, ktoré svoju misiu, pomáhať druhým, realizujú aj vďaka financiám z 2% dane z príjmu právnických osôb. „2% z daní od firiem sú svetovo unikátnym modelom podpory tretieho sektora. Dohoda so štátom vysiela signál tiež politikom a aktivistom za našimi hranicami, že zvýšiť spoločenskú angažovanosť firiem v ich krajine sa  dá aj týmto spôsobom,“ hovorí odborník na asignáciu, Peter Handiak.

Celé znenie Memoranda si môžete prečítať TU.

Pridané: 07.05.2015
na začiatok
predošlá stránka
hlavná stránka archívu

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: