Národný projekt EU-CARE

Za rok trvania vojenskej invázie Ruska utieklo pred vojnou na Ukrajine do Európy viac než 8 miliónov obyvateliek a obyvateľov Ukrajiny, z nich viac než 1,2 milióna cez ukrajinsko-slovenskú hranicu. Z tohto počtu viac ako 110 tisíc ľudí získalo status dočasného útočiska na Slovensku.

Mimovládne neziskové organizácie, účelové zariadenia cirkvi a samosprávy, ktoré bezprostredne po vypuknutí vojny na Ukrajine zareagovali na krízu, zohrali dôležitú úlohu nielen pri humanitárnej pomoci, ale aj pri následnej integrácii odídencov do slovenskej spoločnosti. Podľa zberu dát Úradom splnomocnenca vlády SR pre občiansku spoločnosť sa do pomoci odídencom sa v roku 2022 zapojilo vyše 17-tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Objem humanitárnej pomoci presiahol 11-tisíc ton. Vo verejných zbierkach na pomoc Ukrajine sa vyzbieralo takmer 17 miliónov eur.

Na financovanie týchto aktivít doteraz neexistoval mechanizmus a mimovládne neziskové organizácie, ako aj samosprávy, financovali svoje aktivity vo veľkej miere z vlastných zdrojov alebo z príspevkov medzinárodných rozvojových organizácií (UNHCR, Unicef a pod.)

Národný projekt „Pomoc osobám z Ukrajiny pri ich vstupe a integrácii na území SR – MNO“ (ďalej len EU-CARE) je spoločnou odpoveďou štátu a neziskového sektora na túto situáciu. Je výsledkom spolupráce medzi orgánmi verejnej moci, najmä Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, Úradom splnomocnenca pre rozvoj občianskej spoločnosti, Ministerstvom vnútra a aktérov z prostredia mimovládneho sektora. Národný projekt EU-CARE realizuje konzorcium šiestich nezávislých nadácií na základe vyzvania OPĽZ-NP-2023/11.1.1/03. Lídrom konzorcia je Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava a jeho členmi sú Nadácia SOCIA, Nadácia pre deti Slovenska, Nadácia Ekopolis, Nadácia Pontis a Nadácia Centra pre filantropiu.

Partneri národného projektu