Rozhovor o filantropii s Andrejom Kiskom

Kto je Andrej Kiska

Andrej Kiska je slovenský podnikateľ a filantrop, kandidát na prezidenta SR. Po predaji splátkových spoločností Triangel a Quatro sa rozhodol svoje manažérske schopnosti a časť peňazí získaných z predaja venovať na charitatívnu činnosť. Na prevádzku Dobrého Anjela, ktorého je spoluzakladateľom  venoval zo svojich súkromných zdrojov 1 milión euro.  O svojich skúsenostiach napísal knihu „Cesta manažéra z pekla alebo Ako robiť charitu úspešne a so srdcom“. V roku 2006 získal ocenenie Manažér roka týždenníka Trend. V roku 2011 sa stal držiteľom ocenenia Krištálové krídlo v kategórii filantropia.

 • Ak by ste dnes znovu stáli pred rozhodnutím vybrať si tému, ktorú chcete podporovať, bola by to opäť tá istá ?

Pri zakladaní Dobrého anjela sme veľa rozmýšľali nad tým, ako a komu pomáhať a ako to celé zorganizovať. Napokon sme sa zhodli, že budeme pomáhať rodinám s deťmi, kde jeden z rodičov alebo dieťa majú onkologické ochorenie. Cítili sme, že toto je ten smer, kde by naša pomoc mohla byť najúčinnejšia. Až keď som sa zoznámil s prvými rodinami, kde je rakovina, pochopil som, ako to môže byť zlé. Len finančne veľmi silná rodina to dokáže utiahnuť. Jeden z rodičov sa musí vzdať práce, aby sa mohol chorému dieťaťu venovať, takže prídu o jeden plat. A výdavky rastú dramaticky. Dennodenný kontakt s rodinami zo Systému Dobrý anjel ma utvrdzuje v tom, že som lepšie rozhodnutie urobiť nemohol. Takže áno, bola by to tá istá téma.

 • Čo považujete za najväčší úspech a neúspech Dobrého anjela?

Najväčším úspechom je pre nás dôvera už viac ako 121 000 ľudí, pravidelných darcov – Dobrých anjelov. Obrovským úspechom je aj to, že sme doteraz dokázali pravidelne navýšiť mesačný príjem až 5310 rodinám a od vzniku Dobrého anjela (september 2006) sme vyzbierali a do posledného centu  prerozdelili   takmer 18 miliónov EUR. Z pohľadu vyzbieraných finančných prostriedkov sa Dobrý anjel stal najväčšou charitou na Slovensku a za to patrí Dobrým anjelom veľká vďaka. A neúspech? Všetci zvyšní ľudia v produktívnom veku, ktorých sme ešte nedokázali presvedčiť, aby sa do nášho projektu zapojili a stali sa Dobrými anjelmi. Ale pracujeme na tom. :)

 • V posledných rokoch sa všetci sťažujú na krízu, ale počet Dobrých anjelov rastie. rastrastiea príspevkov neustále rastie. Ako to?

Áno, tešíme sa, že aj v čase krízy zaznamenávame neustály rast. Aj teraz vo februári sme zaznamenali nárast voči februáru predošlého roku takmer o 14%. Aj rok 2012 bol oproti roku 2011 úspešnejší v sume vyzbieraných a prerozdelených príspevkov o viac ako 14%.  a prerozdelených príspevkov o viac ako 14%.  A prečo to tak je?  Podľa mňa je to tým, že sme transparentní, že prerozdeľujeme do posledného centu a že u nás si môže každý presne sledovať, komu sme jeho príspevok poslali.  V ľuďoch je dobro, ale je v nich aj veľa nedôvery. A my poctivo pracujeme na jej prelomení.

 • Prečo ste sa rozhodli rozšíriť Dobrého anjela aj v Čechách?

Najradšej by som bol, keby Dobrý anjel fungoval v každej krajine sveta :) Rakovina je všade a rodiny potrebujú pomoc. Chce to ale nájsť ľudí, ktorí jednak majú chuť a energiu sa takémuto projektu naplno venovať, ale aj majú alebo vedia pozháňať kapitál na to vykrývanie réžie, aby bola transparentnosť zachovaná. V Čechách sa takýto ľudia našli. Dvaja úspešní českí podnikatelia Peter Sýkora a Jan Černý  si tiež uvedomili, že od života veľa dostali a nastal čas to aj životu vracať. A tak sme v roku 2011 spolu založili a spustili projekt Dobrý Anděl.

 • Chceli by ste niečo robiť inak, ale nemôžete napr. z legislatívnych dôvodov a podobne?

Pravdaže by legislatíva potrebovala nové, pružnejšie ale aj prísnejšie pravidlá pre neziskový sektor. Ale systémovo sme pri našej práci a projektoch nenarazili na žiaden výrazný problém.

 • Kde podľa Vás ako donora robia neziskové organizácie najčastejšie chyby vo fundraisingu?

Zabúdajú na transparentnosť, spoliehajú sa často len v to, že darcovia uveria ich myšlienke alebo osobám, ktoré projekty zastrešujú. Som presvedčený, že čim je lepšia spätná väzba, to znamená zdokladovanie, čo sa s peniazmi od darcov stalo v spojení s jasným, merateľným výsledkom práce charity je kľúč k úspechu.

 • Myslíte si, že by organizácie nemali žiadať od donorov financie ma režijné náklady? Ak áno, kde by tieto financie mali získať?

Každý donor, ktorý má základné ekonomické uvažovanie vie, že organizácia má režijný náklad. Ale každý donor chce tiež vedieť, čo sa s jeho peniazmi stane, čo sa za ne v našej spoločnosti dokáže zmeniť. Netrápi ho až tak, koľko z nich sa minie na réžiu, ale aký je záverečný výstup, čo sa skutočne udialo. Sú organizácie – napríklad hospice, ktoré všetky peniaze minú na svoju réžiu a je to absolútne v poriadku. Ale donora zaujíma, o koľko ľudí sa taký hospic postaral, koľko vychádza náklad na jedného človeka v zariadení a podobne. Transparentnosť a efektívnosť využitia prostriedkov sú kľúčom k získaniu donorov. 

 • Ako by ste opísali Vaše skúsenosti z „druhej strany“ ako žiadateľa o podporu od iných donorov?

Fungujem ako každý iný pracovník fundraisingu. Som prosiaci psík, ktorý chodí od dverí k dverám. Niekde ma vyhodia, niekde pomôžu. Celkom normálny život. Pravdaže mám výhodu v tom, že sa na základe toho, že som sám podnikal, skôr sa dostanem k riaditeľom väčších podnikov. Ale to vôbec neznamená, že pomoc dostanem. Musím argumentovať, vysvetľovať, prosiť.

 • Čo Vás práca v oblasti charity naučila? 

V prvom rade ma naučila pokore. A naučila ma vážiť si všetko, čo mám. Pravdou je, že keď sa dotknete utrpenia, keď zoberiete na ruky dievčatko, ktoré má rakovinu a o ktorom viete, že určite zomrie, tak si uvedomíte, čo všetko od života dostávate. A že to, čo si často myslíme, že je náš veľký problém, čo nás trápi a kvôli čomu nemôžeme spávať,  v skutočnosti problémom vôbec nie je.

 • Čo je momentálne Vaša najväčšia výzva v oblasti verejnoprospešnosti?

Zmyslom môjho života je pomáhať ľuďom. Dobrý anjel je fantastický projekt, ale práve pri ňom som zistil, koľko je ešte nespravodlivosti v našej spoločnosti. Len kvôli chorobe sa dostávajú do stavu absolútnej chudoby - z 5000 rodín, ktorým Dobrý Anjel pomohol má skoro 2000 celkový príjem rodiny kvôli chorobe nižší ako 500 eur a 500 ich má celkový príjem nižší dokonca ako 300 eur. Rodiny  musia dávať úplatky, aby im štát vôbec pomohol -  lekár odmietol operovať nádor mozgu 12-ročnému chlapcovi pokiaľ nedostane úplatok 1000 eur. A čo je najhoršie, kvôli nášmu upadajúcemu zdravotníctvu často zbytočne trpia deti. Charita má svoje limity a tak som sa rozhodol kandidovať na prezidenta Slovenskej republiky. Silou autority prezidentského úradu chcem pomôcť zmeniť našu krajinu.

 • Aká je budúcnosť Dobrého anjela aj vzhľadom na Vašu kandidatúru na prezidenta SR? 

O budúcnosť Dobrého anjela je dobre postarané. Už roky sa mu venuje tím skvelých a nadaných ľudí a moja kandidatúra žiadnym negatívnym spôsobom chod organizácie neovplyvní. Dokonca verím, že môže mať pozitívny vplyv na jej rozvoj, pretože dúfam, že ďalší ľudia uveria mojim slovám o tom, prečo je dôležité pomáhať a prečo je Dobrý anjel tá správna voľba.

na stiahnutie

www.dobryanjel.sk

 

 

Novinky a aktuality

Naše projekty

Ľudia ĽuďomĽudia Ľuďom
Prvý skutočne komplexný a univerzálny online systém darcovstva na Slovensku www.ludialudom.sk.
StartlabStartlab
Crowdfundingová platforma zameraná na všeobecne prospešné projekty.
Darujme.skDarujme.sk
Umožňuje neziskovým organizáciám prijímať jednorazové i pravidelné dary. Darujme je brána do sveta online fundraisingu.

Newsletter

Chcete byť informovaní o aktuálnych novinkách v našej organizácii?

Prihláste sa na odber
Chcem odoberať: